👁️  894

Сопственикот на Твитер, Елон Маск во саботата потврди дека „нема самоубиствени мисли“. Бизнисменот го кажа ова додека детално објасни како платформата за социјалните медиуми го потиснала ширењето на приказната за лаптопот на Хантер Бајден пред претседателските избори во САД во 2020 година.

Ако сум се самоубил, тоа не е реално – рекол Маск за време на преносот во живо наречен „Елон Маск повторно ни се придружува во живо“.

Насловот се однесува на „Датотеките на Твитер“, името што Маск го даде на поранешните приватни комуникации меѓу поранешните директори на платформата за време на изборите во 2020 година.

Маск ги предупреди своите следбеници дека за време на настанот ќе бидат откриени датотеките кои покажуваат дека Твитер ја потиснува приказната за „лаптопот од пеколот“ на Хантер Бајден, а стотици илјади се вклучија за да слушнат што има да каже новиот сопственик на платформата за справувањето со неговите претходници.

Со помош на новинарот Мет Таиби, Маск објави интерни документи во кои детално е опишано како директорите на Твитер договарале со американските владини агенции за да ги потиснат вестите за лаптопот на Хантер Бајден, синот на тогашниот претседателски кандидат Џо Бајден. Уредот се појавил во продавница за поправка во Делавер преплавена со инкриминирачки мејлови.

Три недели пред изборите, Њујорк пост објави сторија за датотеките преземени од лаптопот. Обелоденувањето вклучи мејлови за зделките на семејството Бајден во Украина, меѓу другото.

Во тоа време, Твитер го суспендираше профилот на New York Post и им забрани на корисниците да споделуваат линкови до приказната, велејќи дека тоа ја прекршило неговата контроверзна политика за „хакирани материјали“.

Преносот во живо на „Твитер Спејс“ не беше првпат Маск да се пошегува за неговата потенцијално прерана смрт. Во мај, тој им кажа на своите следбеници дека „мило ми е што ве познавам“ во случај да „умре под мистериозни околности“.