👁️  880

Овој чај подгответе го и испијте ја целата количина веднаш, а тој лекува 50 болести. Главната состојка е куркумата, која има важна улога во детоксикацијата која го забавува процесот на стареење. Куркумата има позитивен ефект во случаеви на деменција или рак. Со овој чај се лекуваат мачнините и другите стомачни тегоби. Ова се само некои од потенцијалните бенефити кои ги носи овој чај, а се верува и дека може да се користи и за лекување на дури 50 различни здравствени проблеми. Еве како можете да го направите овој неверојатен и природен напиток.

– 1/6 лажички куркума

– половина лажичка мелен цимет

– половина чаша млеко

– малку мед

– половина лажичка рендан ѓумбир

Подготовка: Измешајте ги овие состојки и потоа посипете 500 мл вода врз нив. Додека мешате, можете да додадете малку топло млеко.