Интервју

ИНТЕРВЈУ: Саем за Можности и Вработување на Аеродромот Франкфурт во Холидеј Ин -Скопје
|

ИНТЕРВЈУ: Саем за Можности и Вработување на Аеродромот Франкфурт во Холидеј Ин -Скопје

Во подготовка на предстојниот Саем за Вработување на Аеродромот Франкфурт во Холидеј Ин -Скопје на 04.11.2023 година, имаме чест да разговараме со претставник од агенцијата ,,Контекст” кој ќе ни го претстави настанот и можностите за вработување на аеродромот во Франкфурт. АНАЛИТИКУМ: Здраво, може ли да ни кажете повеќе за Саемот за Вработување на “Аеродромот Франкфурт”…

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА АНАЛИТИКУМ – САШКО МИРЧЕВСКИ И НАЈТРОФЕЈНИОТ МАКЕДОНСКИ КЛУБ ЗА БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ КОЈ НЕ ЗНАЕ ЗА ПОРАЗ
|

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА АНАЛИТИКУМ – САШКО МИРЧЕВСКИ И НАЈТРОФЕЈНИОТ МАКЕДОНСКИ КЛУБ ЗА БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ КОЈ НЕ ЗНАЕ ЗА ПОРАЗ

На наше огромно задоволство ексклузивно интервју за Аналитикум со Сашко Мирчевски и неговиот најтрофеен македонски “Нинџицу клуб -Битола”. Тие се спортски амбасадори на Македонија незнаат за пораз и ги имаат сите домашни и меѓународни медали а нивните членови се шампиони во неколку боречки дисциплини: ММА, ЏИУЏИЦУ, ГРАПЛИНГ и македонската борбена вештина НИНЏИЦУ по која го…

АЛЕКСАНДРА ШИЈАКОСКА ЗА АНАЛИТИКУМ – Животот воопшто не ме поштеди, научив дека најубавиот поглед доаѓа откако ќе ја искачите најтешката угорница
|

АЛЕКСАНДРА ШИЈАКОСКА ЗА АНАЛИТИКУМ – Животот воопшто не ме поштеди, научив дека најубавиот поглед доаѓа откако ќе ја искачите најтешката угорница

Со нас денес е Александра Шијакоска најпознатата модна блогерка и воедно една од најубавите Македонки. Таа умешно ги комбинира малите работи и на свој начин им дава душа, истите ги прави бесценети, таа е една од ретките пристојни блогерки која прави разлика и со својот креативен и културен пристап стана неприкосновена во светот на модата…

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА АНАЛИТИКУМ – Со Александар Стоилов, најдобриот стрелец во Германија со постигнати 84 голови
|

ЕКСКЛУЗИВНО ЗА АНАЛИТИКУМ – Со Александар Стоилов, најдобриот стрелец во Германија со постигнати 84 голови

Со нас денес е најдобриот фудбалски стрелец во Германија, Александар Стоилов – македонски фудбалер со постигнати 84 голови во една сезона, германските медиуми го споредија со големиот Роберт Левандовски. АНАЛИТИКУМ: Здраво Александар, можеш да ни кажеш повеќе за тебе, кој е Александар, од каде доаѓаш и кои се твоите почетоци во фудбалот? Здраво, пред се…

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МАКЕДОНСКИОТ БЕНД КОД 369 – ЗА НИВНАТА СОРАБОТКА СО НАЈГОЛЕМАТА ИЗДАВАЧКА КУЌА, КРОАЦИЈА РЕКОРДС И ЗА НОВИОТ АЛБУМ

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ СО МАКЕДОНСКИОТ БЕНД КОД 369 – ЗА НИВНАТА СОРАБОТКА СО НАЈГОЛЕМАТА ИЗДАВАЧКА КУЌА, КРОАЦИЈА РЕКОРДС И ЗА НОВИОТ АЛБУМ

Со нас денес е добро познатиот македонски бенд КОД 369 кој потпиша петгодишен ексклузивен издавачки договор со најголемата издавачка куќа во регионот КРИАЦИЈА РЕКОРДС, нивната музика често може да се гледа на Ем-Ти-Ви Адриа а тоа е големо признание за нивната работа. АНАЛИТИКУМ: Договорот со Кроација Рекордс несомнено е уште еден голем успех за македонската…

БОЈАН ВЕЛЕВСКИ ЗА АНАЛИТИКУМ – Имав повеќе напади на фан страната со цел за моја цензура, сакајте си ја Македонија во овие тешки времиња

БОЈАН ВЕЛЕВСКИ ЗА АНАЛИТИКУМ – Имав повеќе напади на фан страната со цел за моја цензура, сакајте си ја Македонија во овие тешки времиња

Имаме чест со нас денес да биде Бојан Велевски, најдобриот стенд ап комичар во Македонија, може да се каже и највлиателен преку неговата работа на социјалните медиуми. Важите за актер кој буди убави носталгични и богати детски денови со сериите „Големи и маaли“, „Светот има осум страни“, „Наше Маало“ исто така имате многу играни филмови…

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА АНАЛИТИКУМ СО АЛЕКСАНДАР ПЕТКОВСКИ ПОВЕЌЕКРАТЕН ШАМПИОН И СЕЛЕКТОР НА САМБО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА АНАЛИТИКУМ СО АЛЕКСАНДАР ПЕТКОВСКИ ПОВЕЌЕКРАТЕН ШАМПИОН И СЕЛЕКТОР НА САМБО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА

Со нас денес е битолчанецот Александар Петковски државен шампион и репрезентативец на Македонија, балкански првак во Комбат Самбо во Црна Гора, прво место во Нага во Њу Џерси, трето место во Џудо во Грција, успесите се бројни. АНАЛИТИКУМ: Какво е чуството за вас да се бранат државните бои и да се претставува Македонија во светот?…

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА АНАЛИТИКУМ СО ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СВЕТСКИ ФИТНЕС ТРЕНЕРИ МАКЕДОНЕЦОТ, РИСТО ДИМИТРОВ И ЗА НЕГОВИТЕ ПРИПРЕМИ ЗА ИСПИШУВАЊЕ НА НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ ЗА АНАЛИТИКУМ СО ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СВЕТСКИ ФИТНЕС ТРЕНЕРИ МАКЕДОНЕЦОТ, РИСТО ДИМИТРОВ И ЗА НЕГОВИТЕ ПРИПРЕМИ ЗА ИСПИШУВАЊЕ НА НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД

Спортот е единствен и најдобар амбасадор на Македонија во светот а денес со нас е битолчанецот Ристо Димитров, нескромно ќе кажеме, успешен амбасадор на Македонија во Оман, борец и фитнес тренер кој моментално е на одмор во Македонија. АНАЛИТИКУМ: Успесите се бројни а твојата работа тоа го потврдуваат каде се вашите почетоци и што ве…

На 16 години заминала од Виница во Марибор, сега е министерка за дигитализација во новата словенечка влада: Специјално интервју со Емилија Стојменова Дух

На 16 години заминала од Виница во Марибор, сега е министерка за дигитализација во новата словенечка влада: Специјално интервју со Емилија Стојменова Дух

Таа е професорка на Електротехничкиот факултет во Љубљана, основач и директор на мрежата FabLab Slovenia и Digital Innovation Hub (DIH) Slovenia. Од неодамна именувана за министерка за дигитализација во новата словенечка влада на новиот премиер Роберт Голоб. Емилија Стојменова Дух е активна во иницијативата за „паметни села“ поддржана од Европската комисија и Европскиот парламент. Стојменова-Дух ја претставува Словенија во мултирегионален…

Ми недостасува љубовта на маестрото, му пишувам блуз „Стариот мој“:Открива Игор Џамбазов и најавува музички настан за душа, утре во Станица Карпош

Ми недостасува љубовта на маестрото, му пишувам блуз „Стариот мој“:Открива Игор Џамбазов и најавува музички настан за душа, утре во Станица Карпош

Македонскиот шоумен Игор Џамбазов, на стадионот Локомотива, сега со ново име Станица Карпош, најавува неверојатен open air настан за душа, кој ќе почне во 20 часот. Публиката ќе има можност да ужива во хитовите кои со години се дел од најголемите музички настани кај нас. Тие ќе бидат „ зачинети“ со анегдотите и приказните кои што Џамбазов ги носи со себе.Настанот наречен „ Под ѕвездите“ќе…