👁️  16.354

Веќе ја утврдивме рутата на камионот во кој се случи експлозијата – тоа се Бугарија, Грузија, Ерменија, Северна Осетија, територијата Краснодар. Покрај тоа, беа идентификувани превозници, лица вклучени во организацијата на движењето на камионот (…) Со помош на Федералната служба за безбедност (ФСБ) стана можно да се идентификуваат осомничените меѓу оние кои можеа да го подготват терористичкиот напад. ”

Ова го изјави шефот на Истражниот комитет Александар Бастрикин на средбата со претседателот Владимир Путин во Санкт Петербург. Според него, експлозијата што се случила во саботата наутро „секако има терористичка природа, тоа е терористички чин“.

Бастрикин објави и дека првичните податоци од истрагата укажуваат дека експлозијата ја организирале украинските специјални служби. Нивната цел била „да уништат голем цивилен инфраструктурен објект“.

„Јасно. Како што штотуку објавивте, нема сомнеж дека ова е терористички напад чија цел е уништување на критичната цивилна инфраструктура на Руската Федерација“, рече Путин, а Бастрикин додаде: „Токму така“.

„А авторите, изведувачите и клиентите се тајните служби на Украина“, рече и претседателот. „Украинските специјални служби и граѓани на Русија и на странски земји кои помогнаа во подготовката на овој терористички напад“, одговори шефот на Истражниот комитет додека средбата се емитуваше на телевизискиот канал „Россија 24“. Видео, фотографии и транскрипт од разговорот објавени на веб-страницата на Кремљ.

Употребата на Путин на изразот „критично важна цивилна инфраструктура“ е многу блиску до текстот на неговиот указ од 2 јуни 2020 година „За основите на државната политика на Руската Федерација во областа на нуклеарното одвраќање“. Во него, член 19 ги ​​опишува условите што ја одредуваат можноста за употреба на нуклеарно оружје од страна на Русија.

Третиот од нив гласи: „в) влијанието на непријателот врз критично важни државни или воени објекти на Руската Федерација, чие онеспособување ќе доведе до колапс на одмаздничките дејства на нуклеарните сили“.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека шпекулациите за тоа дали експлозијата на мостот на Крим спаѓа меѓу можностите за активирање на нуклеарната доктрина е „целосно неточна изјава на прашањето“.

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност на Белата куќа, синоќа за ABC изјави дека САД немаат докази дека Русија се подготвува да го употреби своето нуклеарно оружје. Тој ја коментираше изјавата на претседателот Џо Бајден, во која тој рече: „За прв пат по кубанската ракетна криза, се соочуваме со закана од употреба на нуклеарно оружје доколку, всушност, ситуацијата продолжи да се развива на патот по кој се развива“.

„Овие коментари не се засноваат на нови разузнавачки информации или нови индиции дека Путин донел одлука за употреба на нуклеарно оружје, и искрено, немаме индикации дека тој донел таква одлука“, објасни Кирби. Тој, исто така, истакна дека Вашингтон не регистрирал никакви сигнали кои би ги принудиле САД да ја проверат состојбата на сопствените сили за да ги заштитат националните безбедносни интереси на државата и сојузниците.