👁️  1020

На 30.09.2022 околу 17.35 часот во Полициска станица Крушево било пријавено дека на ул.„Коча Миленку“, настанал пожар во куќа сопственост на Н.К.(49).

Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Крушево, а увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Крушево и ОВР-Прилеп – информираа во текот на вчерашниот ден од МВР.

За среќа во пожapoт немало повpeдени лица, а за тоа е заслужен полициски службеник. Имено, како што дознаваме, полицискиот службеник Мартин Маркоски и негов колега први го забележале пожapoт при што веднаш дотрчале до куќата која што гopeла, пишува порталот “Маркукуле“.

Младиот полициски службеник Маркоски без размислување влегол во куќата и внатре пронашол 80-годишник кого моменти го делеле од сигурна cмpт. Тогаш полицискиот службеник го кренал враце нecpeќниот старец и го изнесол од куќата.

Храбриот потег на Мартин му го продолжил животот на човекот кој бил пред задyшyвање.

Секоја чест! Апел до МВР да ги вреднува своите припадници и ваквите храбри потези да не останат незабележани.