👁️  12

Малку јогурт, овесни снегулки, просо и уште неколку состојки ќе бидат доволни за овие одлични брауни.

Доколку сте љубители на брауни, овој рецепт особено ќе ви се допадне:

Состојки:

шолја јогурт

120 гр брашно

25 гр овесни снегулки

30 гр какао во прав

30 гр просо

три лажици масло

лажичка прашок за пециво

150 гр шеќер

лажичка екстракт од ванила

Подготовка:

Измешајте ги брашното, овесните снегулки, какаото, просото и прашокот за пециво. Во друг сад измешајте ги јогуртот, маслото, ванилата и шеќерот. Додадете ја смесата со брашно и сè добро измешајте. Ставете во тава обложена со хартија за печење и печете во рерна на 180 степени околу 30 минути. Изладете, исечете на коцки и послужете.

Уживајте!