👁️  12

Легендарниот италијански дефанзивец Леонардо Бонучи е пред изненадувачки трансфер во Бундеслигата. На искусниот 36-годишен Бонучи летово му заврши договорот со Јувентус, а Старата дама не сакаше да му ја продолжи соработката, па дефанзивецот остана слободен играч.

Според најавите, Бонучи во новата сезона ќе го носи дресот на екипата на Унион Берлин. Фудбалерот и клубот имаат усмен договор, кој треба да се официјализира до крајот на денот. Бонучи ќе потпише едногодишен договор со клубот кој ќе игра и во групната фаза од Лигата на шампионите.

Во текот на целата кариера Бонучи играше во Италија, а бил играч на Интер, Тревизо, Пиза, Бари, а стана клупска легенда на Јувентус, додека една сезона играше и во Милан. За репрезентацијата на Италија одигра 121 натпревар.

Leonardo Bonucci to Union Berlin, here we go! Verbal agreement reached, Italian CB leaves Juventus on permanent deal and joins Union ⚪️🔴🇮🇹 #UnionBerlin

Bonucci will travel to Berlin later today if all goes to plan.

Contract until June 2024, option for further season discussed. pic.twitter.com/pnL2VTlO6h

— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) August 31, 2023