👁️  12

Екипата на Ал Ахли од Саудиска Арабија за минатата сезона го ангажираше турскиот репрезентативец Мерих Демирал од Аталанта за 20 милиони евра за кого беа заинтересирани Интер, Јувентус и неколку премиерлигашки клубови.

Демирал ја прифатил тригодишен договор вреден 11 милиони евра по сезона, пренесува турски „Фанатик“. Аталанта веќе донесе негова замена, а тоа е Исак Хиен од Верона.

Демирал кој има 39 меча за Турција им се приклучи на Фирмино, Марез, Keси, Ибањез и Менди во Ал Ахли.