👁️  138

Македонија слави медал од Европското првенство во борење во Загреб. Иако сите очекувања беа врзани со имињата на Нуров и Вејсели, сепак бронза од Хрватска донесе Ахмад Магомедов.

Во категоријата до 79 килограми слободен стил, Магомед извојува победа во борбата за бронзениот медал. Во последната борба вредна бронзен медал, Ахмад го победи Арман Авагјан од Ерменија.

Магомедов славеше со 7-4, откако претходно во репасажот славеше над Шпанецот Рамос со 10-0.