👁️  19

Мек млечен десерт направен од кршен мраз со чоколадни преливи или парчиња овошје е популарен корејски десерт. Бингсу или bingsoo традиционално се правел со паста од црвен грав, но со текот на времето бил заменет со попопуларни овошни вкусови како што се јагода, манго, чоколадо, мача или банана. За да го подготвите дома, нема да ви треба посебен уред, туку само миксер или блендер што е доволно цврст за да го дроби мразот.

Списокот на состојки вклучува полномасно и кондензирано млеко, овошје и шеќер. Иако десертот не е комплициран, некои од причините поради кои резултатот не излегува како што треба може да биде тоа што мразот е премногу долго мешан или мразот не е доволно тврд.

Исто така, откако ќе го измешате, најдобро е сладоледот да го изедете што поскоро за да не се растопи премногу, па не чекајте премногу пред да уживате. Освен овошен сируп или парчиња овошје, во кршен млечен мраз обично се додаваат бисквити, сирупи од чоколадо или карамела, шарени чоколадни бонбони, сладолед, крем, корнфлекс или други житарки.

Состојки:

480 мл полномасно млеко
60 ml засладено кондензирано млеко
170 гр јагоди + за декорација
50 гр шеќер

Подготовка:

Комбинирајте полномасно млеко и кондензирано млеко во средна тегла и мешајте додека целосно не се соединат. Истурете го млекото во калапи за мраз и ставете го во замрзнувач 4-6 часа или додека не се замрзне.

Во мало тенџере на средна топлина измешајте ги јагодите и шеќерот и варете 4-5 минути додека не се згуснат. Оставете да се излади и префрлете го во фрижидер.

Изблендирајте ги замрзнатите коцки додека не се скршат и не се олабават. Со лажица ставете го мразот во сад за сервирање, прелијте го со изладениот сос од јагоди и одозгора со парчињата јагоди. Уживајте!